Showing 286 results

Authority record
Person

Bloom, Harro Sten

  • ppcli
  • Person
  • 1940-

Harro Sten "Harry" Bloom was born 18 June 1940 in Tallinn, Estonia. The family fled to Germany in late 1940 after Russia invaded Estonia. In July 1949 he emigrated with his family to Canada, settling in Montreal, Quebec. He was a member of the Royal Montreal Regiment of the Canadian Army (Militia) from 1956 to 1959. Selected for officer training at the Royal Canadian School of Infantry, he graduated in August 1960 and following parachute training ZD 8463 Harry Bloom joined the Second Battalion, Princess Patricia's Canadian Light Infantry in Edmonton as a platoon commander. While attending Junior NCO School, Bloom was also a Platoon Commander (instructor) at the Princess Patricia's Canadian Light Infantry Depot at Wainwright, Alberta from 1961-1963. Bloom was promoted to Lieutenant 1 March 1963 and posted to the First Battalion. With the First Battalion Lieutenant Bloom was posted to Fort McLeod, Germany 16 August 1964 as part of the 4th Canadian Infantry Brigade Group until 18 October 1965. While there he acted as Liaison Officer at Headquarters, 4th Canadian Mechanized Brigade Group. Bloom returned to Canada in October 1966 and was promoted to Captain 1 May 1967. Captain Bloom served as second in command of a rifle company and then as transport officer, completing a tour with the First Battalion in Cyprus in 1968. He was then posted to Tactical Headquarters in 1969 and served as Headquarters Commandant at Training Command Headquarters in Winnipeg. He was then posted overseas in November 1972 to the United Nations Truce Supervisory Organization in Pakistan, where he saw duty in both Syria and Israel. A year later he was transferred back to the Second Battalion and served as Adjutant in Winnipeg in 1975. Captain Bloom returned to Staff College in 1976 and graduated the following year. He was assigned to National Defence Headquarters in 1977 as Staff Officer to the Associate Assistant Deputy Minister and was promoted to Major in September 1978. In July 1980 he returned to the First Battalion as the Officer Commanding Admin Company and then was appointed Regimental Major and Aide de Camp to the Colonel In Chief in August 1981. In 1983 Major Bloom was posted to Ottawa Militia District as the Chief of Staff and served there until he was transferred to the Directorate of Individual Training at DND. Major Bloom retired from the regular force in October 1988 and accepted the position of College Administration Officer of the Canadian Emergency Preparedness College in Arnprior, Ontario. He also served as Operations Officer for the Cameron Highlanders of Ottawa. He retired from the military in July 2000 and served as the Vice President East of the Princess Patricia's Canadian Light Infantry Association as well as President of the Ottawa Branch.

Bliss, Frederick

  • ppcli
  • Person
  • b. 1901

Frederick Bliss was born in Toronto on 1 March 1901. He was apparently orphaned, and lied about his age in order to enlist in the 222nd Battalion at Winnipeg in 1915. For most of the First World War he served overseas with the 1st Canadian Mounted Rifles Battalion. He was discharged on 31 March 1919, and re-enlisted with Princess Patricia’s Canadian Light Infantry on 24 November 1920. By 1926 he was promoted to Sergeant. He was commissioned in 1942 and served in Canada with the 10 Ordnance Depot Company. He retired from military service in 1948 with the rank of Captain. He worked as a purchasing agent for a hospital in Victoria, B.C. in 1956-1966. He was still living in Victoria in 1985.

Bliss, Frederick

  • ppcli
  • Person
  • b. 1901

Frederick Bliss was born in Toronto on 1 March 1901. He was apparently orphaned, and lied about his age in order to enlist in the 222nd Battalion at Winnipeg in 1915. For most of the First World War he served overseas with the 1st Canadian Mounted Rifles Battalion. He was discharged on 31 March 1919, and re-enlisted with Princess Patricia’s Canadian Light Infantry on 24 November 1920. By 1926 he was promoted to Sergeant. He was commissioned in 1942 and served in Canada with the 10 Ordnance Depot Company. He retired from military service in 1948 with the rank of Captain. He worked as a purchasing agent for a hospital in Victoria, B.C. in 1956-1966. He was still living in Victoria in 1985.

Bercuson, David J.

  • ppcli
  • Person
  • 1945-

David J. Bercuson is professor of History and director of the Strategic Studies program at the University of Calgary.

Arril, Kenneth

  • ppcli
  • Person
  • d. 2002

ZP 1463 Kenneth James Arril joined the Canadian Army as an Officer Cadet 13 March 1943. Promoted to Lieutenant in June, he was transferred to the A-35 Canadian Parachute Training Centre to undertake training for the First Canadian Parachute Battalion and qualified as a parachutist 3 September 1943. He embarked for overseas service 15 February 1944 and was wounded 6 June 1944. Returning to Canada 18 April 1945 he was posted to the A-35 Canadian Parachute Training Centre and promoted to Captain 9 February 1946. Captain Arril remained as a parachute instructor at the Canadian Joint Air Training Centre after being promoted to Major in 1952. From July 1956 to August 1957 Major Arril was specially employed in Indo-China. He then joined the Princess Patricia's Canadian Light Infantry Depot staff as Chief Instructor 16 January 1960 coming from the Royal Canadian School of Infantry at Camp Bordon. From 1961 to 1964 he served in various Headquarters Staff positions, mainly in Manitoba before being posted to UNTSO in Pakistan in 1965 to 1966. He retired in 1967. He died on March 2, 2002, and was buried in Ottawa.

Results 271 to 280 of 286