Arril, Kenneth

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Arril, Kenneth

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

d. 2002

History

ZP 1463 Kenneth James Arril joined the Canadian Army as an Officer Cadet 13 March 1943. Promoted to Lieutenant in June, he was transferred to the A-35 Canadian Parachute Training Centre to undertake training for the First Canadian Parachute Battalion and qualified as a parachutist 3 September 1943. He embarked for overseas service 15 February 1944 and was wounded 6 June 1944. Returning to Canada 18 April 1945 he was posted to the A-35 Canadian Parachute Training Centre and promoted to Captain 9 February 1946. Captain Arril remained as a parachute instructor at the Canadian Joint Air Training Centre after being promoted to Major in 1952. From July 1956 to August 1957 Major Arril was specially employed in Indo-China. He then joined the Princess Patricia's Canadian Light Infantry Depot staff as Chief Instructor 16 January 1960 coming from the Royal Canadian School of Infantry at Camp Bordon. From 1961 to 1964 he served in various Headquarters Staff positions, mainly in Manitoba before being posted to UNTSO in Pakistan in 1965 to 1966. He retired in 1967. He died on March 2, 2002, and was buried in Ottawa.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

ppcli

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Language(s)

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places