Petrie, Charles A.

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Petrie, Charles A.

Parallel form(s) of name

  • Petrie, Charles

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1925-

History

Born 22 April 1925 in Edmonton Alberta, TM12658 Charles Petrie enrolled in the Canadian Army as a private 7 June 1944. He was selected for Airborne training but was remustered to the General Reinforcement corps in November 1944. After further training in England he qualified as an Infantry Signaller and was transferred to the Calgary Highlanders at Rodenkirchen, Germany in May 1945 as a clerk of Headquarters Battalion in the Occupation Force. By the end of June 1945 Private Petrie was back in England and returned to Canada shortly thereafter. He was released from the Canadian Army 2 October 1945 and returned to the University of Alberta in Edmonton. After graduating with a BSc in 1948 he worked as a calculator on seismic surveys and then as an oilfield chemist. He enrolled as an officer candidate with the Loyal Edmonton Regiment and was commissioned 1 January 1950. He then enlisted with Princess Patricia's Canadian Light Infantry 23 October 1950 and was posted to 2nd Battalion at Camp Wainwright, eventually becoming assigned to the 3rd Battalion, C Company, 9 Platoon 30 November 1950. In March 1951 he was transferred back to the 2nd Battalion and was assigned to 5 Platoon on the eve of the Battle of KapYong, 24 April 1951. In June he served as the Quartermaster and then as Platoon Commander 8 Platoon, C Company until the Second Battalion was relieved by the First Battalion in November 1951. He remained in Korea as Admin Logistics Officer until December 1951. Returning to Canada, he served with the 2nd Battalion as Intelligence Officer, Assistant Adjutant and Platoon Commander both in Canada and Germany until December 1956. He then spent 5 years at Headquarters, Saskatchewan Area where he was promoted to Captain and then assigned to Tactical Headquarters in Newfoundland from 1961 to 1963. From 1963 until his release from the military 24 July 1970 Captain Petrie held several staff appointments in Ottawa. Following his military service he returned to university and eventually became a teacher and silversmith. He was living in Victoria, BC in the 1990s and in England in 2014. «

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Occupations

Control area

Authority record identifier

ppcli

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Language(s)

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC